XV 620 ALU

| Overall length L H : | 6.39 m |
| Inside length: | 5.09 m |
| Hull beam L H : | 2.49 m |
| Inside width : |
|
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.59 m |
| Light mass : | 1 337 Kg |
| Maximum payload: | 846 kg |
| Full load weight : |
2 183 kg |
| Number of people C : | 8 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Long |
| Max engine power : | 150 CV |
| Recommended engine power : | 150 CV |
| Max engine weight : | 210 Kg |
| Recommended payload capacity : | 2 100 Kg |
Key features of Zeppelin ALU vessels
- Robust Construction: Aluminum vessels are designed to be durable, self-bailing, and highly adaptable. They feature a BV NR600-certified structure suitable for professional vessels, as well as integrated tanks. The deep-V hull optimizes seakeeping and performance at sea.
- Removable Tubes: The neoprene Hypalon tubes are mounted on a beading system, allowing for easy replacement. A wide range of reinforcement and protection options is available, including bullet liner and foam filling.
- Customization: The boats can be fitted with custom consoles and cabins, aerodynamic rail-mounted systems, and professional seating tailored to their intended use.
This technical choice ensures high durability and strong resale value
Professional options
- Float customization: Each boat can be customized according to the client’s specific requirements :
-ORCA neoprene Hypalon tubes, available in 10 colors
-Specific reinforcements: patches, rubbing strakes, grab handles, attachment rings
-Bullet liner protection
-Foam-filled tubes
- Specific aluminum equipment :
-Davit, integrated towing mast
-Multi-purpose work area with aerodynamic rails
-Custom equipment mounting system
-Diving ladder
-T-top
- Comfort and Safety :
-Cabin with suspended jockey or helm seats
-Heating/comfort systems for extreme conditions
-Cradle for life raft
-Diver side door
- Engine Options:
Single or twin-engine configurations available, with jet propulsion options on selected models.



















