15R
This 4.50 m model with a medium-V hull is designed for easy launching and rapid deployment, making it an ideal tool for inland waterway and coastal operations.
Easy to transport and quick to deploy, it is a preferred choice for rescue operations, military missions, and maritime work.

| Overall length L H : | 4.50 m |
| Inside length : | 3.35 m |
| Hull beam L H : | 2.10 m |
| Overall width L H : | 1.07 m |
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.47 m |
| Light mass : | 365 Kg |
| Maximum payload : | 675 kg |
| Full load weight : | 1 040 kg |
| Number of people in C : | 7 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Long |
| Max engine power : | 60 CV |
| Recommended engine power : | 40 CV |
| Max engine weight | 118 Kg |
| Recommended payload : | 390 Kg |
Key Features of Zeppelin Polyester Boats
- Robust construction: the structures of all our professional polyester models are certified by Bureau Veritas. The deep-V hull optimises seakeeping performance.
- Tubes: The 1670 dtex Hypalon-neoprene tubes from ORCA are bonded to the hull using a double internal and external strip. A wide range of reinforcement, protection, Bullet liner, and foam options are available.
- Personnalisation: Les bateaux peuvent être personnalisés avec des consoles et des cabines sur-mesure, montage sur rail aérodynamique, et sièges professionnels selon les usages.
Professional options
- Tube customization: Each boat can be customised to meet specific client requirements:
– ORCA Hypalon-neoprene tubes available in 10 colours
– Specific reinforcements: patches, rubbing strakes, grab handles, and attachment rings
– Bullet liner protection
– Foam-filled tubes
- Specific aluminium/stainless steel equipment :
– A frame with integrated towing mast
– Multi-purpose work area with aerodynamic rails
– Custom equipment mountings
– Diving ladder
– T-top
- Comfort and safety :
– Suspended jockey or pilot seats
– Liferaft cradle
- Engine Options:
Single or twin-engine configurations available, with jet propulsion options on selected models.






















