7.50 XVPRO
The XVPRO series stands out with its exceptional 1.90 m internal beam, providing unmatched platform stability for heavy-duty operations and intensive patrol missions.
A benchmark model for fast patrol operations where seakeeping is essential, available in both single and twin-engine configurations.

| Overall length L H : | 7.50 m |
| Inside length: | 6.10 m |
| Hull beam L H : | 3.10 m |
| Inside width : | 1.90 m |
| Number of chambers : | 7 |
| Inflation valves : | 7 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.59 m |
| Light mass : | 1 573 Kg |
| Maximum payload : | 2 090 kg |
| Full load weight : | 3 652 kg |
| Number of people in C : | 18 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Ultra long |
| Max engine power : | 350 CV |
| Recommended engine power : | 250 CV |
| Max engine weight : | 346 Kg |
| Recommended payload : | 1800 Kg |
Key Features of Zeppelin Polyester Boats
- Robust construction: the structures of all our professional polyester models are certified by Bureau Veritas. The deep-V hull optimises seakeeping performance.
- Tubes: The 1670 dtex Hypalon-neoprene tubes from ORCA are bonded to the hull using a double internal and external strip. A wide range of reinforcement, protection, Bullet liner, and foam options are available.
- Personnalisation: Les bateaux peuvent être personnalisés avec des consoles et des cabines sur-mesure, montage sur rail aérodynamique, et sièges professionnels selon les usages.
Professional options
- Tube customization: Each boat can be customised to meet specific client requirements:
– ORCA Hypalon-neoprene tubes available in 10 colours
– Specific reinforcements: patches, rubbing strakes, grab handles, and attachment rings
– Bullet liner protection
– Foam-filled tubes
- Specific aluminium/stainless steel equipment :
– A frame with integrated towing mast
– Multi-purpose work area with aerodynamic rails
– Custom equipment mountings
– Diving ladder
– T-top
- Comfort and safety :
– Suspended jockey or pilot seats
– Liferaft cradle
- Engine Options:
Single or twin-engine configurations available, with jet propulsion options on selected models.


























