21 VPRO
The Zeppelin 21 VPRO, is a 6.40 m rigid inflatable boat featuring a deep-V hull and an integrated fuel tank within the hull (95 L or 150 L). This model is also certified unsinkable for up to three persons.
A central model in the Zeppelin range, it combines structural robustness, active safety, demanding seakeeping performance, and adaptability. It is now highly appreciated by boaters seeking a reliable, seaworthy, and durable vessel.
This boat, over 6 metres in length, allows for the integration of equipment for fishing, leisure, and family boating, offering a wide range of storage options and an ergonomic layout.

| Overall length L H : | 6.40 m |
| Inside length : | 5.10 m |
| Overall width L H : | 2.48 m |
| Inside width : | 1.40 m |
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.53 m |
| Light mass : | 960 Kg |
| Maximum payload : | 1 460 kg |
| Full load weight : | 2 240 kg |
| Number of people C : 13 |
|
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Ultra long |
| Max engine power : | 175 CV |
| Recommended engine power: | 150/175 CV |
| Max engine weight : | 270 Kg |
| Recommended payload : | 1 600 Kg |
Neoprene Hypalon 1670 dTex tubes (professional standard)
Our boats are equipped with Hypalon-Neoprene 1670 dTex tubes from the ORCA brand, a benchmark in the professional rigid inflatable boat industry.
Advantages :
- Exceptional UV resistance
- High abrasion resistance
- Excellent resistance to hydrocarbons
This technical choice ensures high durability and strong resale value
ZEPPELIN, the tailor made-choice
We tailor our boats to your needs, as we have been doing for over 40 years with our professional clients. We offer a wide range of integrated options:
- designed around your boat size
- your passion
- and your budget
On this website, you will find a list of our dealers. They will work with you to assess your needs, help you choose between configurations based on plans or in real life, and can also arrange a sea trial of a similar boat with you.
Our dealer network can also advise you on the refit of your vessel. This technical choice ensures high durability and strong resale value
Zeppelin’s signature deep-V hull
The hull of the VPRO series is designed to handle rough seas with confidence and control.
Key specifications
- V profond à l’avant , aile de mouette à l’arrière pour un meilleur amorti
- Stable handling at high speed
- Foam-filled structure for unsinkability on selected models and reduced vibrations.
- Traditional construction without an inner liner, allowing maximum use of interior space and improved fitting against the inflatable tube.


































