18 VPRO
This 5.60 m deep-V model, fitted as standard with a 95 L fuel tank, has been one of the emblematic models of the Zeppelin range for over 40 years, reflecting its core DNA : structural strength, active safety, demanding seakeeping, and versatility. It is commonly used as a Category 4 professional vessel for port operations and rescue missions.

| Overall length L H : | 5.60 m |
| Inside length : | 4.30 m |
| Overall width L H : | 2.48 m |
| Inside width : | 1.40 m |
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.53 m |
| Light mass: | 850 Kg |
| Light mass : | 1 030 kg |
| Full load weight : | 1 750 kg |
| Number of people in C : | 10 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Long |
| Max engine power : | 140 CV |
| Recommended engine power : | 90/115 CV |
| Max engine weight : | 187 Kg |
| Recommended payload : | 1 100 Kg |
Key Features of Zeppelin Polyester Boats
- Robust construction: the structures of all our professional polyester models are certified by Bureau Veritas. The deep-V hull optimises seakeeping performance.
- Tubes: The 1670 dtex Hypalon-neoprene tubes from ORCA are bonded to the hull using a double internal and external strip. A wide range of reinforcement, protection, Bullet liner, and foam options are available.
- Personnalisation: Les bateaux peuvent être personnalisés avec des consoles et des cabines sur-mesure, montage sur rail aérodynamique, et sièges professionnels selon les usages.
Professional options
- Tube customization: Each boat can be customised to meet specific client requirements:
– ORCA Hypalon-neoprene tubes available in 10 colours
– Specific reinforcements: patches, rubbing strakes, grab handles, and attachment rings
– Bullet liner protection
– Foam-filled tubes
- Specific aluminium/stainless steel equipment :
– A frame with integrated towing mast
– Multi-purpose work area with aerodynamic rails
– Custom equipment mountings
– Diving ladder
– T-top
- Comfort and safety :
– Suspended jockey or pilot seats
– Liferaft cradle
- Engine Options:
Single or twin-engine configurations available, with jet propulsion options on selected models.
























