XV 1050 ALU PATROL
Category 3 commercial vessel (authorized for operations up to 20 nautical miles offshore) It enables a crew of six to operate in sheltered waters. Studies have been conducted to adapt this model for specific missions such as pilotage and patrol operations, while also enhancing crew comfort through suspended seating, heating, and air-conditioning systems.

| Overall length L H: | 10.95 m |
| Inside length : | 8.02 m |
| Overall width : | 3.36 m |
| Inside width : | 2.03 m |
| Number of chambers : | 7 |
| Inflation valves : | 7 |
| Buoyancy tube diameter | 0.64 m |
| Light mass : | 2 025 Kg |
| Maximum payload : | 3700 kg |
| Full load weight : | 6 000 kg |
| Number of people in C: | 16 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Long |
| Max engine power : | 2×300 CV |
| Recommended engine power : | 2×300 CV |
| Max engine weight : | 548 Kg |
Key features of Zeppelin ALU vessels
- Robust Construction: Aluminum vessels are designed to be durable, self-bailing, and highly adaptable. They feature a BV NR600-certified structure suitable for professional vessels, as well as integrated tanks. The deep-V hull optimizes seakeeping and performance at sea.
- Removable tubes: The Hypalon-neoprene tubes are fitted using a beading system, allowing for straightforward removal and replacement. A range of reinforcement and protection options is available, including Bullet liner and foam-filled tubes.
- Customization: The boats can be fitted with custom consoles and cabins, aerodynamic rail-mounted systems, and professional seating configurations tailored to operational needs.
This technical choice ensures high durability and strong resale value
Professional options
- Float customization: Each boat can be customized according to the client’s specific requirements :
-ORCA neoprene Hypalon tubes, available in 10 colors
-Specific reinforcements: patches, rubbing strakes, grab handles, attachment rings
-Bullet liner protection
-Foam-filled tubes
- Specific aluminum equipment :
-Davit, integrated towing mast
-Multi-purpose work area with aerodynamic rails
-Custom equipment mounting system
-Diving ladder
-T-top
- Comfort and Safety :
-Cabin with suspended jockey or helm seats
-Heating/comfort systems for extreme conditions
-Cradle for life raft
-Diver side door
- Engine Options:
Single or twin-engine configurations available, with jet propulsion options on selected models.



















