7.50 XVPRO
The Zeppelin XVPRO 750 is a 7.50-meter rigid inflatable boat featuring the XVPRO deep-V hull, known for its exceptionally wide beam.
It is equipped with a hull-integrated fuel tank of 235 L or 300 L. This model is classified as unsinkable for up to 14 persons.
The walkways are wide, and the boat’s stability whether at rest or underway is outstanding.
This boat is the flagship of the XVPRO range, offering structural robustness, active safety, demanding seakeeping, and strong adaptability.
Transportable dégonflé, il permet tous les aménagements que ce soit pour la pêche, la plaisance , le raid , il séduit aujourd’hui les plaisanciers à la recherche d’un bateau fiable, marin et durable.
| Overall length L H : | 7.50 m |
| Inside length: | 6.10 m |
| Hull beam L H : | 3.05 m |
| Inside width : | 1.90 m |
| Number of chambers : | 7 |
| Inflation valves : | 7 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.59 m |
| Light mass : | 1 480 Kg |
| Maximum payload : | 2 090 kg |
| Full load weight : | 3 652 kg |
| Number of people in C : | 18 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Ultra long |
| Max engine power : | 350 CV |
| Recommended engine power : | 200 CV |
| Max engine weight | 462 Kg |
Recommended weight :
| 1 800 Kg |
|
Neoprene Hypalon 1670 dTex tubes (professional standard)
Our boats feature ORCA Hypalon-Neoprene 1670 dTex tubes, recognised as a benchmark in the professional RIB industry for durability and performance.
Advantages :
- Exceptional UV resistance
- High abrasion resistance
- Excellent resistance to hydrocarbons
This technical choice ensures high durability and strong resale value
ZEPPELIN, the tailor made-choice
We tailor our boats to your needs, as we have been doing for over 40 years with our professional clients. We offer a wide range of integrated options:
- designed around your boat size
- your passion
- and your budget
On this website, you will find a list of our dealers. They will work with you to assess your needs, help you choose between configurations based on plans or in real life, and can also arrange a sea trial of a similar boat with you.
Our dealer network can also advise you on the refit of your vessel. This technical choice ensures high durability and strong resale value
Zeppelin’s signature deep-V hull
The XVPRO series hull is designed to handle rough seas with confidence and control.
Key specifications :
- Deep-V at the bow, gull-wing at the stern for improved shock absorption.
- A wide beam enhancing stability
- Stable handling at high speed
- Foam-filled structure for unsinkability on selected models and reduced vibrations
- Traditional construction without an inner liner, allowing maximum use of interior space and improved fitting against the inflatable tube.


























