22 VPRO
This model is the most widely produced in the Zeppelin range. Combining structural robustness, active safety, excellent seakeeping performance and adaptability. It is now highly valued by leisure boaters seeking a reliable, seaworthy and durable vessel.
This boat is the largest model in the transportable inflated range and allows for a wider integration of recreational fishing and family leisure equipment. It offers enhanced storage capacity and improved ergonomics.
| Overall length L H : | 6.70 m |
| Inside length : | 5.40 m |
| Overall width L H : | 2.48 m |
| Inside width : | 1.40 m |
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.53 m |
| Light mass : | 1 000 Kg |
| Maximum payload : | 1 460 kg |
| Full load weight : | 2 460 kg |
| Number of people in C : | 14 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Ultra long |
| Max engine power : | 200 CV |
| Recommended engine power : | 150/200 CV |
| Max engine weight : | 278 Kg |
| Recommended payload : | 1 600 Kg |
Neoprene Hypalon 1670 dTex tubes (professional standard)
Our boats are equipped with Hypalon-Neoprene 1670 dTex tubes from the ORCA brand, a benchmark in the professional rigid inflatable boat industry.
Advantages :
- Exceptional UV resistance
- High abrasion resistance
- Excellent resistance to hydrocarbons
This technical choice ensures high durability and strong resale value
ZEPPELIN, the tailor made-choice
We tailor our boats to your needs, as we have been doing for over 40 years with our professional clients. We offer a wide range of integrated options:
- designed around your boat size
- your passion
- and your budget
On this website, you will find a list of our dealers. They will work with you to assess your needs, help you choose between configurations based on plans or in real life, and can also arrange a sea trial of a similar boat with you.
Our dealer network can also advise you on the refit of your vessel. This technical choice ensures high durability and strong resale value.
Zeppelin’s signature deep-V hull
The hull of the VPRO series is designed to handle rough seas with confidence and control.
Key specifications
- Deep V-shape at the front, with a gull-wing rear design for enhanced cushioning.
- Stable handling at high speed
- Foam-filled structure for unsinkability on selected models and reduced vibrations.
- Traditional construction without an inner liner, allowing maximum use of interior space and improved fitting against the inflatable tube.























