16 VPRO
The Zeppelin 16 VPRO is a 5.00 m rigid inflatable boat featuring a deep-V hull and an integrated fuel tank within the hull. This CE-certified model is also classified as unsinkable for up to two people.
This model embodies Zeppelin’s DNA, combining structural strength, active safety, demanding seakeeping, and adaptability.
Originally designed for professional use, it now appeals to leisure boaters seeking a reliable, seaworthy, and durable vessel. Its handling and ease of launching make it a must-have for those sailing alone or with one other person.
| Overall length L H : | 5.00 m |
| Inside length : | 3.70 m |
| Overall width L H : | 2.48 m |
| Inside width : | 1.40 m |
| Number of chambers : | 5 |
| Inflation valves : | 5 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.53 m |
| Light mass : | 670 Kg |
| Maximum playload : | 890 kg |
| Full load weight : | 1560 kg |
| Number of people in C : | 8 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | Petrol |
| Engine type : | Outboard |
| Engine shaft : | Long |
| Max engine power : | 100 CV |
| Recommended engine power : | 65/80 CV |
| Max engine weight | 182 Kg |
| Recommended payload : | 700 Kg |
Neoprene Hypalon 1670 dTex tubes
Our boats are equipped with Hypalon-Neoprene 1670 dTex tubes from the ORCA brand, a benchmark in the professional rigid inflatable boat industry.
Advantages :
- Exceptional UV resistance
- High abrasion resistance
- Excellent resistance to hydrocarbons
This technical choice ensures high durability and strong resale value
ZEPPELIN, the tailor made-choice
We tailor our boats to your needs, as we have been doing for over 40 years. We offer a wide range of integrated options:
- designed around your boat size
- your passion
- and your budget
On this website, you will find a list of our dealers. They will work with you to assess your needs, help you choose between configurations based on plans or in real life, and can also arrange a sea trial of a similar boat with you.
Our dealer network can also advise you on the refit of your vessel.
Zeppelin’s signature deep-V hull
The hull of the VPRO series is designed to handle rough seas with confidence and control.
Key specifications :
- Deep-V at the bow, gull-wing at the stern for improved shock absorption.
- Stable handling at high speed
- Foam-filled structure for unsinkability on selected models and reduced vibrations.
- Traditional construction without an inner liner, allowing maximum use of interior space and improved fitting against the inflatable tube.
















