8.50 XVPRO
The Zeppelin XVPRO 850 is an 8.50-meter rigid inflatable boat featuring the XVPRO deep-V hull, known for its exceptionally wide beam.
It is equipped with a hull-integrated fuel tank of 235 L or 300 L. This model is not unsinkable, but its layout and generous onboard space allow a liferaft to be easily carried.
The walkways are wide, and the boat’s stability, whether at rest or underway, is outstanding.
Transportable when deflated, it allows for a wide range of configurations, whether for fishing, leisure cruising, or expeditions. It appeals to boaters seeking a reliable, seaworthy, and durable vessel
| Overall length L H : | 8.50 m |
| Inside length : | 7.10 m |
| Hull beam L H : | 3.05 m |
| Inside width : | 1.90 m |
| Number of chambers : | 7 |
| Inflation valves : | 7 |
| Buoyancy tube diameter : | 0.59 m |
| Light mass : | 1 700 Kg |
| Maximum playload : | 2 445 kg |
Full load weight :
| 4 145 kg |
|
| Number of people in C : | 20 |
| Neoprene hypalon float : | 1 670 dTex |
| Propulsion type : | |
Engine type :
| Outboard |
|
| Engine shaft : | Ultra long |
| Max engine power : | 400 CV |
| Recommended engine power: | 225 CV |
| Max engine weight : | 550 Kg |
| Recommended payload : |
2 290 Kg |
Neoprene Hypalon 1670 dTex tubes (professional standard)
Our boats are equipped with Hypalon-Neoprene 1670 dTex tubes from the ORCA brand, a benchmark in the professional rigid inflatable boat industry.
Advantages :
- Exceptional UV resistance
- High abrasion resistance
- Excellent resistance to hydrocarbons
This technical choice ensures high durability and strong resale value
ZEPPELIN, the tailor made-choice
We tailor our boats to your needs, as we have been doing for over 40 years with our professional clients. We offer a wide range of integrated options:
- designed around your boat size
- your passion
- and your budget
On this website, you will find a list of our dealers. They will work with you to assess your needs, help you choose between configurations based on plans or in real life, and can also arrange a sea trial of a similar boat with you.
Our dealer network can also advise you on the refit of your vessel. This technical choice ensures high durability and strong resale value
Zeppelin’s signature deep-V hull
The XVPRO series hull is designed to handle rough seas with confidence and control.
Key specifications
- Deep-V at the bow, gull-wing at the stern for improved shock absorption.
- A wide beam enhancing stability
- Stable handling at high speed
- Foam-filled structure for unsinkability on selected models and reduced vibrations.
- Traditional construction without an inner liner, allowing maximum use of interior space and improved fitting against the inflatable tube.



















